top of page

7 způsobů, jak udržet váš imunitní systém zdravý
 

Několik klíčových zdravých návyků, které vám mohou pomoci udržet svůj imunitní systém pracovat bez nemocí a infekcí.

Jednoduše řečeno, je to váš imunitní systém, který brání vaše tělo a bojuje proti nemocem a infekcí. V dnešní době jsme vystavováni velké zátěži tj. pracovní nasazení, zrychlená doba, nepředvídatelné události. Častěji se cestuje a my vystavujeme imunitní systém řadě podnětů, na které nebyl stavěný. To vše imunitu ovlivňuje a může mít za následek oslabení obranyschopnosti, proto jsme pro vás připravili regenerační tipy, které jsou skvělým řešením k posílení celkového systém a skládá se z buněk v kůži, krev, kostní dřeně, tkáně, a orgány, které by měly chránit vaše tělo před potenciálně škodlivými patogeny (jako jsou bakterie a viry), a snížit poškození neinfekčními látkami (jako je rakovina), podle Mezinárodních studií (NIH).

Myslete na imunitní systém jako na orchestr. Chcete-li dosáhnout nejlepšího výkonu, chcete, aby každý nástroj a každý hudebník v orchestru vystupoval co nejlépe. Nemusíte nutně chtít, aby jeden hudebník vystupoval dvojnásobnou rychlostí nebo jeden nástroj náhle produkoval dvojnásobnou hlasitostí, než obvykle dělá. Chcete, aby každý člen orchestru vystupoval přesně podle plánu.

Totéž platí pro váš imunitní systém. Chcete-li nejlépe chránit vaše tělo před škodlivými látkami, musí každá složka vašeho imunitního systému pracovat přesně podle plánu. Zde je 7 klíčových složek, která zajistí, že vše funguje, tak jak má.

1. Jezte zdravě a dbejte na vyvážený poměr živiny, které získáváte z potravin -

 

zejména rostlinných potravin, jako je ovoce, zelenina, byliny a koření - jsou nezbytné pro udržení správného fungování imunitního systému, tvrdí Dr. Lin, lékař integrativní medicíny na Clevelandské klinice v Ohiu. . "Mnoho rostlinných potravin má také antivirové a antimikrobiální vlastnosti, které nám pomáhají v boji proti infekci," říká Dr. Lin.

Výzkumy například ukazují, že koření jako hřebíček, oregano, tymián, skořice a kmín obsahují antivirové a antimikrobiální vlastnosti, které zabraňují růstu bakterií, které kazí potraviny, jako jsou Bacillus subtilis a Pseudomonas fluorescens, škodlivá huba jako Aspergillus flavus a mikroorganismů odolných vůči antibiotikům jako Staphylococcus aureus, podle recenze zveřejněného v červnu 2017 v International Journal of Molecular. Kromě toho zinek, kyselina listová, železo, selen, měď a vitamíny A, C, E, B6 a B12, které získáte z jídla nebo ve speciláním přípravku ImunoStar jsou živinami, které váš imunitní systém potřebuje pro svou práci. Podle Akademie výživy a diety z nich každý hraje při podpoře imunitní funkce jedinečnou roli.

Freshly Squeezed Juice
Health Shake

Výzkum ukazují, že nedostatek vitaminu C může zvýšit pravděpodobnost infekce, podle recenze zveřejněného v listopadu 2017 v časopise Nutrients. Naše těla tento esenciální, ve vodě rozpustný vitamin nevyrábějí samy, a proto ho musíme získávat prostřednictvím potravin (jako jsou citrusové plody, kiwi a několik bukivovité zeleniny). Můžete získat 95 miligramů (mg) nebo 106 procent denního vitaminu C, který potřebujete, tím, že si pochutnáte na půlce červené papriky, podle NIH.

 

Bílkoviny jsou také zásadní pro posílení naší imunuity. Aminokyseliny v bílkovinách pomáhají budovat a udržovat imunitní buňky a při nízkém obsahu této makroživiny může snížit schopnost těla bojovat proti všem infekcím. V jedné studii publikované v únoru 2013 v časopise Infekční onemocnění byly myši, které jedly stravu skládající se pouze ze 2 procent bílkovin, byly chřipkou zasaženy vážněji než myši, které konzumovaly stravu s 18 procenty bílkovin. Jakmile vědci začali krmit první skupinu myší dietou „s normálními hodnotou“, dokázaly se viru zbavit.

Pokud jde o dietu, která podporuje zdravou a silnou imunitu, zaměřte se na začlenění více rostlin a potravin z rostlin. Přidejte ovoce a zeleninu do polévek a dušených pokrmů, smoothies a salátů, nebo je konzumujte jako svačinku, říká Lin. Mrkev, brokolice, špenát, červené papriky, meruňky, citrusové plody (jako jsou pomeranče, grapefruity, mandarinky) a jahody jsou skvělým zdrojem vitaminů A a C, zatímco semena a ořechy budou poskytují bílkoviny, vitamín E a zinek, podle Akademie výživy a dietetiky. Dalším zdroje bílkovin a zinku patří mořské plody, libové maso, a drůbež, podle Akademie výživy a dietetiky. Pokud nemáte pravidelný přísun potravin, který obsahuje nutné vitamíny pro dokonalý obranný mechanizmus vašeho organismu, podpořte ji přírodními produkty jako je např. Imunity Start™, obsahuje nejúčinnější složení, které podporuje imunitu.

2. Udržujte stres pod kontrolou


Podle vyhodnocení v publikaci Názor Psychologa, vede dlouhodobý stres k chronicky zvýšené hladiny steroidního hormonu kortizol. Tělo během krátkodobých záchvatů stresu spouští hormon kortizol (reakce vaše těla na krizovou situaci); který má příznivý účinek před ochranou imunitního systému v reakci na stresovou do té doby dokud neodezní (takže vaše tělo může reagovat na konkrétní spouštěč stresu). Nicméně, pokud hladina kortizolu jsou neustále vysoká, tak v podstatě blokuje imunitní systém, aby dělal svou práci na ochranu těla před potenciálními hrozbami z choroboplodných zárodků, jako jsou viry a bakterie.

Existuje mnoho účinných metod jak snižovat stres; klíčem je najít to, co na vás funguje. "Rád dávám svým pacientům možnosti," říká Dr. Ben Kaplan, MD, z Health Medical Group. Doporučuje meditaci jakoukoli aktivitou, kterou máte rádi (např. rybaření, hraní golfu nebo kreslení). Snažte se dělat alespoň jednu antistresovou činnosti každý den. Pokud máte mále času začněte v malém. Najděte si alespoň pět minut každý den pro zábavu a postupně ji navyšujte.

Woman Sleeping

3. Získejte dostatek kvalitního spánku

 

 

Vaše tělo se léčí a regeneruje, zatímco spíte, takže adekvátní spánek rozhodující pro zdravou imunitní odpověď, Lin říká.

Přesněji řečeno, spánek je doba, kdy vaše tělo produkuje a distribuuje klíčové imunitní buňky, jako jsou cytokiny (typ bílkoviny, které mohou buď bojovat nebo podporovat zánět), T buňky (typ bílých krvinek, které regulují imunitní odpověď), a interleukin 12 dle hodnocení zveřejněné v Pflugers Archiv European Journal of Physiology.

Když nemáte dostatek spánku, váš imunitní systém nemusí tyto věci dělat, takže je méně schopen bránit své tělo proti škodlivým útočníkům. Jedna studie spánkové medicíny publikovala v roce  2017 článek, že ve srovnání se zdravými mladými dospělými, kteří předtím neměli problémy se spánkem a byli mladí, celkově zdraví, netrpěli nespavostí byli z důvodu nedostatku spánku náchylnější k chřipce i po očkování.

 

Nedostatek spánku také zvyšuje hladinu kortizolu, což samozřejmě také není dobré pro imunitní systém, říká Dr. Lin. "Náš imunitní systém se opotřebovává a máme menší rezervy bojovat nebo zotavit se z nemoci."

Mezinárodní sdružení pro Spánek doporučuje všem dospělým dostat alespoň sedm hodin spánku denně pro udržení pevného zdraví. Chcete-li zajistit kvalitnější spánek, začněte se správnou spánkovou hygienou: Vypněte elektroniku alespoň dvě až tři hodiny před spaním a vyhněte se stresujícím rozhovorům, nebo negativním čtením říká Dr. Lin. Před spaním můžete vyzkoušet Aromaterapii pomocí esenciálních olejů pro posílení imunity, fyzickou i duševní pohodu

Fit Girl

4. Cvičte pravidelně (pokud je to možné venku)

Pravidelné cvičení snižuje riziko vzniku chronických onemocnění (jako je obezita, cukrovky typu 2 a srdce), stejně jako virové a bakteriální infekce, podle posledních poznatků Frontiers na Imunologii v roce 2018.

Cvičením zvyšujete uvolňování endorfinů (skupina hormonů, která snižují bolest a vytvářejí pocity potěšení), což je skvělý způsob pro zvládnutí stresu. "Vzhledem k tomu, že stres negativně ovlivňuje náš imunitní systém, to je další způsob, jak cvičením podpořit náš imunitní systém," říká Dr. Lin.


A zatímco existuje tvrzení, že velmi dlouhé nebo intenzivní cvičení může potlačit imunitní systém, tak že jste náchylnější k nemoci a infekcím v hodinách bezprostředně po tréninku, jsou tyto důkazy na tuto otázku neprokazatelné. Je nepřeberné množství epidemiologických důkazů, které ukazují, že lidé, kteří jsou celkově aktivnější mají tendenci mít nižší výskyt obou akutních (jako jsou infekce) a chronických onemocnění (jako je rakovina a typ 2 cukrovky). Studie, které se zaměřily na to, jak cvičení ovlivňuje buňky v těle, které při fyzické aktivitě mohou ovlivňují váš imunitní systém, tak aby byl ostražitější a zároveň distribuuje imunitní buňky po celém těle, aby hledal poškozené nebo infikované buňky.,,


Přinejmenším se snažte být fyzicky aktivní dle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) takto: dospělí by měli mít alespoň 150 minut (dvě a půl hodiny) středně intenzivního aerobního cvičení (jako je chůze, jogging nebo jízda na kole) nebo 75 minut (jedna hodina a 15 minut) vysoce intenzivního aerobního cvičení (jako běh) každý týden. Měli byste také provádět silový trénink alespoň dvakrát týdně. Poznámka: Bylo zjištěno, že větší aktivita souvisí s ještě většími přínosy pro zdraví, takže se moc nešetřete.

 

Pro zvýšení vašeho imunitního systému, Dr. Kaplan doporučuje, aby vaše cvičení probíhalo venku s přísunem dostatek vitamínů, která lze najít nejen ve stravě, ale ve vyvážených doplňcích stravy Imunity Start™, které obsahují přesný podíl vitamínů, které naše tělo potřebuje . Trávením času v přírodě bylo prokázáno, že podporuje pozitivní náladu, snižuje krevní tlak, minimalizuje záněty, a podporuje imunitní systém

Dále, sluneční svit zvyšuje vitamín D v těle, který hraje klíčovou roli našeho imunitního systému.

coronavirus-alcohol-in-isolation.jpg

5. Nadměrná konzumace alkoholu

Pití vysokého množství alkoholu je spojena s řadou negativních účinků na zdraví, včetně snížené imunitní systému. Když pijete vysoké množství alkoholu, vaše tělo je příliš zaneprázdněné a snaží se detoxikovat váš systém a nestíhá zároveň chránit vaší imunitu, vysvětluje Dr. Kalpan.

Podle výsledků zveřejněné v časopise Alcohol Research v roce 2015, může vysoká úroveň konzumace alkoholu oslabit schopnost vašeho těla bojovat s infekcí a zpomalit dobu zotavení. Výsledkem je, že lidé, kteří pijí vysoké množství alkoholu, čelí větší pravděpodobnosti pneumonie, syndromu akutní respirační tísně, onemocnění jater a některých druhů rakoviny, 

Pokud nepijete, nezačínejte. Pokud pijete příležitostně, omezte konzumaci alkoholu na jeden nápoj (což odpovídá 1 sklenky vína za den, pokud jste žena, a dva nápoje denně, pokud jste muž.

Rolling Cigarettes

6. Nekuřte

Stejně jako alkohol, kouření cigaret může také ovlivnit vaše zdraví. "Cokoliv, co obsahuje toxin může ohrozit váš imunitní systém," říká Dr. Kaplan. Zejména chemické látky uvolňované cigaretovým kouřem – oxid uhelnatý, nikotin, oxidy dusíku a kadmium – mohou podle publikace Oncotarget z roku 2016 narušit růst a funkci imunitních buněk, jako jsou cytokiny, T buňky a B buňky.

 

Kouření také zhoršuje virové a bakteriální infekce (zejména těch plicních, jako je zápal plic, chřipka, a tuberkulóza), post-chirurgické infekce, a revmatoidní artritida (autoimunitní onemocnění, při kterém imunitní systém napadá klouby).

"Nekuřte ," říká  Dr. Lin. A vyhněte  se pasivnímu kouření, kdykoli je to možné.

Pokud v současné době kouříte, existuje mnoho zdrojů, které vám pomohou odstranit svůj zvyk, včetně poradenství, náhradních výrobků nikotinu, předpisy na non-nikotinu léky, a behaviorální terapie-

Relaxation

7. Udržujte příznaky chronických onemocnění pod kontrolou

Chronické onemocnění, jako je astma, srdeční onemocnění, a diabetes mohou ovlivnit imunitní systém a zvýšit riziko infekcí. Například, když si lidé s diabetem typu 2 neměří hladinu cukru v krvi správně, může to vytvořit chronickou, nízkou reakci na zánětlivou reakci, která oslabuje obranný systém těla.

Podle studie zveřejněné v roce 2017 vydáné Journal of Allergy and Clinical Immunology jsou, lidé s astmatem náchylnější - a dokonce umírají i na chřipku, a často dochází k horším příznakům chřipky a astmatu v důsledku infekce.

Život s chronickým onemocněním může být jako snažit se řídit auto, které má pouze tři pneumatiky, říká Dr. Kaplan. "Pokud onemocníte virem, bude to trvat déle než se tělo zotaví," vysvětluje. Pokud se vám podaří vaše chronické stavy lépe zvládat, budete mít více rezerv, které pomohou vašemu tělo zahnat infekci, říká Dr. Lin. Takže se ujistěte se, že berete všechny léky, dodržujete návštěvy u lékaře, a máte zdravé návyky, které z minimalizují příznaky. Váš imunitní systém vám za to poděkuje.

Rostlinných přípravků je na trhu celá řada. Obecně posiluje naši imunitu měď, Vitamin B1, Vitamin B2, Vitamin B6, Zinc, Manganese, Vitamin B9, Copper, Vitamin B7, Vitamin B12, Chromium, Selenium, Vitamin K1, Molybdenum, který najedete mimojiné v Imunity Start™. Doplněk stravy by měl být vybírán podle toho, zda obsahuje dostatečné množství účinných látek, které dokáží imunitu podpořit.

bottom of page