top of page

7 způsobů, jak co nejrychleji zastavit bolesti zad 

 

Zde uvádíme několik tipů, které vám pomohou při bolesti zad a zabrání dalším komplikacím.

spine-back-pain-oakland-physical-therapy

Bolesti zad patří mezi nejrozšířenější civilizační choroby, trápí seniory, dospělé i děti. Síla a flexibilita, která je vyvíjena do našich dolních zad, nás také činí zranitelnými vůči rozvoji řady problémů. Hluboké svaly zádové jsou spojeny obratlovými trny a jsou lemovány mnoha nervy, které vedou po celém zbytku těla, a problémy v dolní části zad nám mohou způsobit problémy s kyčlemi, bolestmi nohou a mnoho další.

 

Bolesti zad mohou být  způsobeny zraněním, otáčením, zvedání těžkého předmětu nebo při náhlém pohybu. U některých mohou vzniknout mikroskopické trhliny. V průběhu času, příslušný stres nebo špatné držení těla může také způsobit svalové napětí nebo jiné komplikace měkkých tkání.

Výzkum ukázal, že 80% dospělých se setkal s bolesti zad v určitém okamžiku svého života. Bolest v dolní části zad je nejčastější, po ní následuje bolest horní části zad a někdy i bolest krku. Obecně platí, že většina bolesti zad jsou způsobeny akumulací událostí. Ty společně způsobují určité nerovnováhy v páteři, které se časem zhoršují. Pokud je řeč o vás, zde je několik rychlých tipů, které vám pomohou zastavit bolesti zad.

51SSRehIYFL.jpg

1. Použite studený nebo horký zábal 

Studený zábal je vynikající způsob, jak snížit zánět a otoky napjatých svalů. Zakryjte postiženou oblast obkladem z ledu po dobu asi 20 minut a opakujte tak často, dokud se bolest znecitliví. Pokud nemáte studený zábal k dispozici, můžete zabalit sáček zmrazené, neotevřené zeleniny do utěrky a použít místo zábalu.

Pokud trpíte bolesti zad v důsledku svalové křeče, měli byste zvážit použití teplých až horkých zábalů na bolestivé místo. Teplo pomůže zastavit svalové křeče, uklidnit ji a snížit ztuhlost kloubů. Jednoduše zabalte horký balíček do látky, opatrně jej umístěte na postiženou oblast a nechte asi 30 minut působit.

2. Přestaňte dělat to, co vám způsobuje bolest.

 

Bolest nebo nepohodlí je jasné znamení, že to, co děláte v je nezdravé pro vaše tělo, nebo děláte něco špatným způsobem. Jakékoliv nepohodlí nebo bolest, otok nebo citlivost je dobrým znamením, že byste měli zastavit to, co děláte hned. Mírná bolest a bolestivost se mohou objevit po fyzické aktivitě, ale to by mělo trvat pouze krátce. Pokud k tomu dojde pokaždé po cvičení, zvažte pomoc fyzioterapeuta. Pokud bolest přetrvává nebo je nesnesitelná, okamžitě vyhledejte lékaře.

Back-pain-How-to-sit-at-your-computer-at

3. Neseďte dlouho u počítače

 

Není překvapení, že, hodiny trávené před počítačem, televizí nebo video hrami je špatné pro vaše záda. Důsledky na páteřní obratel se mohou projevit poměrně brzy, a to zejména u dětí, které hrají počítačové hry příliš často. Snažte se minimalizovat čas, který vy a vaše děti strávíte sledováním televize a hraním her. Pokud budete hrát nebo pracovat na počítači praktikujte dobré držení těla a dávejte si pravidelné přestávky. Můžete např. měnit hry na obrazovce, které změní pohyb fyzických aktivit.

4. Posviťte si na zátěž

Těžké nebo nesprávné zvedání je jednou z nejznámějších příčin bolesti zad, ale to se neděje jen lidem, jejichž každodenní činnosti zahrnují zvedání těžkých břemen. Nošení objemného kufru, brašny na notebook, fotoaparátu nebo tašky s potravinami může zatěžovat záda stejným způsoben. Při přenášení výrazně velkého předmětu se snažte snížit část váhy z ramen rozložením hmotnosti rovnoměrně na obě strany těla, přenášet méně předmětů nebo je střídat z ramene na rameno. Pokud nesete těžší náklad, jako je krabice nebo taška s potravinami, zvažte použití nákupního vozíku. Obecně platí, že pokud zatížení, které nesete, přesahuje 10% vaší tělesné hmotnosti,

pak je příliš těžké.

5. Upravte pohled na elektroniku

 

Televize a videa nejsou jediné věci, které vás přilepí na na obrazovkách. Spousta lidí tráví dlouhé hodiny prací shrbený nad svými počítači nad svými pracovním stoly. Pokud nechcete pozměnit elektro v kanceláři, vaše záda, ramena a krk mohou trpět. Existují různé neocenitelné malé úpravy, které můžete provést hned a zastavit bolesti zad. Například, měli byste umístit monitor na úrovni očí, která by měla být alespoň půl metru od obličeje. Upravte si židli do polohy, aby se se cítili pohodlně s podporou spodní opěrky zad a loketní opěrkou. Udržujte ramena uvolněná, krk a hlavu zarovnanou k trupu. Při práci se ujistěte, že vaše zápěstí a předloktí jsou rovnoběžné s podlahou a lokty v blízkosti těla.

Shoulder Treatment

6. Spěte ve správné poloze

Studie ukázaly, že lidé, kteří spí na měkčí matraci mají menší pravděpodobnost bolesti zad ve srovnání s těmi, kteří spí na tvrdší posteli. S ohledem na tuto skutečnost zvažte matrací s vysokou hustotou, jejíž materiál odpovídá tvaru vašeho těla při spánku.  Pokud používáte polštář, ujistěte se, že vaše hlava a páteř jsou zarovnány.  Pokud jste například spíte na zádech, ujistěte se, že vaše brada netlačí na hrudník.  Pokud spíte po stranách, ujistěte se, že vaše hlava není na křivá ve srovnání s horním ramenem.  Pokud jste již máte silné bolesti zad, zvažte umístění malého polštáře pod krkem a další mezi nohy, abyste zabránili noze nahoře od sklouznutí dozadu a dopředu a zkroucení dolní části zad během spánku.  Pokud chcete více tipů na spaní lépe < - klikněte zde.

7. Cvičte 

Silné a zdravé svaly jsou důležité pro potřebnou podporu zad a vyhnutí se zranění. Některá cvičení, jako je chůze a jogging zvýšují krevní oběh páteře. To vede ke zvýšení zásobování živin a hydratace svalů a tkání v dolní části zad. Slabší kardiovaskulární cvičení se ukázalo být úspěšnější při snižování bolesti zad. Zvažte svižnou chůzi, plavání nebo účast v tai chi nebo cvičení program jógy několikrát týdně. Ty vám pomohou spravovat svou váhu, zlepšit svou úroveň fitness a poskytují flexibilitu, stejně jako sílu zad.  Pokud chcete pravidelné cvičit, začněte tím, že si stanovíte malé cíle, jako jsou schodiště místo výtahu, sezením na míči asi 30 min, kterým se podporuje zdravý vývoj svalů a správné držení těla nebo chůzi s přítelem. Pokud máte pár kilo navíc, zvažte sestavení cvičebního  plánu na hubnutí a snížit příjem kalorií.

Všechna výše uvedená opatření jsou skvělá, jsou pro zastavení bolesti zad. Snažili jsme se zkombinovat jak léčebná, tak preventivní opatření, která vám pomohou dosáhnout okamžité úlevy, stejně jako dlouhodobé řešení. Zatímco léčebné a uklidňující metody, jako je studená a horká, se mohou zdát jako nejjednodušší a nejlepší možnosti, je vždy důležité přijmout preventivní opatření, aby se zabránilo výskytu bolesti zad na prvním místě. Vyzkoušejte  všechna výše uvedená doporučení a úpravy životního stylu a brzy bude bolest zad pouhou minulostí.

bottom of page