top of page

Aromaterapie pomáhá s léčbou i prevencí - nachlazení a chřipky

Od podzimu do jara skoro každý z nás bojuje s nachlazením, rýmou, bolestmi v krku nebo dokonce chřipkou. Skvělou přírodní volbou pro prevenci a léčení těchto onemocnění jsou éterické oleje. Éterické oleje jsou vonné látky, které se získávají z rostlin. Plní v nich mnoho důležitých funkcí, které jsou důležité pro naše zdraví.

 

Při léčbě a prevenci nachlazení nebo chřipky nás budou zajímat především ty oleje, které mají protivirové účinky. Tyto nemoci totiž nejčastějí bývají právě virového původu. Mezi antivirové éterické oleje patří hlavně ravintsara, tea tree (čajovník), tymián, levandule, skořice, niaouli a eukalyptus radiata. Pokud vás trápí jiné bolesti např. bolest zad, mohou vám pomoci vůně z bylinek jako jsou např. Anýz – na křeče nebo potíže s trávením, bazalka – protí úzkosti, napětí a bolesti hlavy, cedrové dřevo – ideální řešení rýmy, Eukalyptus – dezinfikuje vzduch, pomáhá při hojení ran a obtížích s dýcháním, fenykl – výborný na opary a afty,  grapefruit – nádherně osvěžuje vzduch a také pomáhá při depresivních stavech. Ravintsara je skutečný přeborník v boji s virózami.

Doporučujeme vybírat pouze kvalitní éterické oleje od prověřených výrobců nejlépe v biokvalitě. Byliny, květiny a jiné rostliny, které slouží k výrobě éterických olejů, se v konvenčním zemědělství běžně stříkají různými druhy pesticidů. 

 

 

 

 

Stačí pár kapek oleje a bolest hlavy a podrážděnost jsou pryč...

Nejrozšířenější způsob, jak aromaterapii praktikovat, je přímá inhalace směsi vonné esence a rostlinného oleje. Při ní se do krve dostávají éterické oleje nejrychleji. Olejovou směs stačí nakapat na kapesník nebo jiný kousek látky, přiložit k nosu a vdechovat. Jasmín působí jako afrodiziakum zatímco levandule podporuje hojení ran a snižuje krevní tlak.

Máta povzbuzuje správnou činnost žaludku a pomeranč – výborný při horečce a nechutenství. Antivirový zázvor dokáže uvolnit napětí a zbavit vás bolestí hlavy.

Aromaterapie jako prevence

 

Éterické oleje totiž působí jako prevence, posílení imunity a podpora přirozené odolnosti organismu, tak i v akutních případech, například při nachlazení či rýmě. Aromaterapii oceníte nejen jako zdravou každodenní péči o celou rodinu, ale také jako pomocníka při různých problémech. Éterické oleje nemají žádné nepříjemné vedlejší účinky, naopak posilují přirozenou obranyschopnost organismu. Každý olej vyvolává biologickou aktivitu těla a pomáhá harmonizovat činnost jednotlivých tělesných orgánů nebo soustav. 

Aromaterapie působí na naší psychiku. Získané vjemy putují do mozku, kde ovlivňují jednak neurochemické procesy například snižují únavu, zlepšují pozornost a zároveň působí na primitivní část mozku čímž vyvolávají změny v oblasti pocitů a emocí.

 

 

 

Inhalace, aplikace, aromalampy nebo difuzéru

 

Nejčastějšími způsoby použití éterických olejů jsou například:

Příjemná vůně přispívá ke zlepšení atmosféry doma i na pracovišti. K inhalaci můžete použít difuzér, aromalampu nebo inhalační tyčinky. Inhalací se vjemy se dostávají čichovým nervem do čichového centra v mozku, kde vonná aktivní látka ovlivňuje autonomní nervový systém. Může navodit zvýšení či snížení krevního tlaku, pocit tepla, chladu, osvěžení, uklidnění, povzbuzení zdraví, může odstranit bolesti hlavy, svalové napětí a další. 

Při aplikaci směsi olejů přímo na pokožku např. při masážích, koupelích s rostlinnými oleji pronikají éterické oleje mezibuněčnými prostorami do hlubokých vrstev pokožky a odtud do celého těla.  Pokud preferujete aromaterapii vzduchem v domácnosti nebo třeba i na pracovišti a chcete se zbavit škodlivých virů a bakterií existuje celá řada již namíchaných směsí éterických olejů, které po hodině používání odstraní až 50 % mikrobů v místnosti, po čtyřech až 6 hodinách více než 80 %.

lavender-essential-oil-09302017-min.jpg
svíčky.jpg
bottom of page